Продавець "АРХІТЕК 2006" розвиває свій бізнес на Prom.ua 7 років.
Знак PRO означає, що продавець користується одним з платних пакетів послуг Prom.ua з розширеними функціональними можливостями.
Порівняти можливості діючих пакетів
15 відгуків

АРХІТЕК 2006

+380504123279
МТС
+380973606506
Київстар

Вимоги до котельні для твердопаливного котла (на дровах, вугіллі, пеллетах)

Вимоги до котельні для твердопаливного котла (на дровах, вугіллі, пеллетах)

При проектуванні і монтажу опалювального обладнання необхідно суворо керуватися вимогами будівельних норм і правил до приміщень котелень. Від цього залежить ваш спокій або навіть життя.
Будівельні норми для котельні готувалися не один рік методом проб і помилок, пожеж і заток.
Всі котли на твердому паливі (твердопаливні), можна встановлювати тільки в окремих технічних приміщеннях ― в котельнях.
Ще до влаштування системи опалення на дровах або вугіллі потрібно подбати про те, як побудувати котельню для будинку.
Вимоги до котельні для котлів на твердому паливі (твердопаливних котлів) впливають на будівельні рішення ще до проектування системи опалення, під час спорудження будинку, вісь деякі з них:
• Обсяг котельні до 30кВт від 15м3 + 0,2 м3 на кожен 1 квт потужності котла, але не менше 7м2.
• Природно, що приміщення для котельні повинне бути нежитловим і окреме з одним входом.
• Необхідно вікно для природного освітлення з розрахунку 0,03 м2 скління на 1м3 котельні.


Якщо не можна зробити природнє освітлення, котельня повинна мати електричне освітлення з освітленістю по СНиП II-4-79 «Природне і штучне освітлення». Додатково має бути аварійне електричне освітлення.

• Прибудова котельні повинна розміщуватися біля глухої частини стіни будинку з відстанню по горизонталі і вертикалі від віконних і дверних отворів не менше 1м
• Стіна прибудові не повинна бути пов'язана з стіною житлового будинку, ці стіни повинні мати різні фундаменти.
• Стіни та підлога котельні повинні бути досить вогнестійкими. Котельня відділяється від сусідніх приміщень вогнетривкими перекриттями і стінами з межею вогнестійкості не менше 0,75 рік, а значить, стіни залишають цегляними, або облицьовують керамічною плиткою, в крайньому випадку, покривають шаром мінеральної штукатурки.
• Якщо котельня на першому, у цокольному або підвальному поверсі вона повинна мати вихід безпосередньо назовні при цьому двері не повинні мати запорів і не замикатися під час роботи котельні. Ширина дверей входу в котельню винна буті не менше 80см. Обов'язково встановити протипожежні металеві двері з межею вогнестійкості 0,6 рік, якщо додатковий вхід в котельну веде в будинок. Двері з котельні в будинок повинні бути на пружині і відкриватися в котельню. Стіни і двері газонепроникні (герметичні). Двері повинні відкриватися назовні.
• Висота стелі в котельні для твердопаливних котлів, повинна бути не менше 2,5 м.
• Приміщення і горищні перекриття над котлами в житловому будинку не допускається.
• Мінімальна відстань від передньої частини котла (від місця закладки дров) до стіни 2м.
• Природно, що повинно залишатися вільне місце навколо котла для вільного доступу, огляду та очищення камери згоряння і димових каналів від золі і сажі. Ширина проходу між котлом і стіною котельної – не менше 1м Ширина проходу між виступаючими частинами котлів та виступаючими частинами будівлі ― понад 0,7 м.
• Також обов'язково врахувати вимоги витримки відстаней до котла від виробника цих котлів (виробник зазвичай враховує також зручність монтажу, чищення, експлуатації та ремонту своїх котлів).
• Періодично залишки згоряння палива (дров, вугілля, пеллет, паливних брекетів) ― золу і шлак, вигрібають з топки, заливають водою і виносять з котельні.
• Зазвичай котел відбирає повітря з приміщення, а не з вулиці, тому повітря в котельні призначене для горіння, і не повинно містити пил, хімічно активні або горючі матеріали з сильним запахом (пари розчинників, лаків, фарб). У працюючій котельні неприпустимо поява пилу. Пив призводить до відкладення сажі в теплообміннику і знижує ККД твердопаливного котла.


Вентиляція котельні.

У котельні потрібен канал припливу свіжого повітря для нормального процесу горіння, обов'язково обладнання котельні припливної і витяжною вентиляцією. Обов'язково наявність каналу природної припливно-витяжної вентиляції з природною циркуляцією повітря для горіння. Потрібна схема вентиляції без залежності від наявності електрики.
Площа перерізу припливного вентиляційного каналу має бути більша, ніж площа перерізу димоходу. Забороняється затуляти або зменшувати площу перетину вентиляційних отворів у котельні на твердому паливі. Твердопаливний котел потужністю до 30кВт можна встановлювати в котельні з постійно відкритими вентиляційними отворами площею не менше 200см2.

Рекомендації по влаштуванню припливної вентиляції в котельні на твердому паливі.
 

Припливну вентиляцію в котельню рекомендується влаштувати в нижній частині стіни або дверей навпроти лицьової частини твердопаливного котла, що виходить в суміжне приміщення. Можна використовувати вентиляційну решітку або зазор між дверима та підлогою або вентиляційну решітку, встановлену в зовнішній стіні котельні площею не менше 0,025 м2. Мінімальна площа перетину вентиляції розраховується проектною організацією. Витяжна вентиляція котельні повинна забезпечити об'єм повітря більше трикратного повітрообміну за годину. Припливна вентиляція котельні дорівнює сумі витяжної вентиляції і розрахованого об'єднання єму повітря для процесу горіння в котлі.

 
Рекомендації по запуску котлів на твердому паливі (на дровах, вугіллі, пеллетах).


Перш ніж запалити твердопаливний котел потрібно перевірити тягу, щоб був достатній приплив повітря в котельню через вентиляцію і не було руху повітря з топки котла в котельню (у зворотний бік). Якщо нема тяги, потрібно забезпечити більше припливного повітря в котельню з вулиці. Недостатня тяга призводить до отруєння димом (чадним газом), неповного згоряння дров чи вугілля, відкладенню сажі на теплообміннику котла на твердому паливі.

Витяжна вентиляція повинна бути природною. Не можна використовувати витяжні вентиляційні канали як димоходи (газоходи котла).

Природна витяжна вентиляція твердопаливного котла повинна мати трубу, розташовану над дахом будинку такою заввишки, щоб виключити ситуацію вітрового підпору у разі розташування високих об'єктів поруч з будинком, які вище труби.

 
1 зона вітрового підпору; 2 перепона

Висота витяжної вентиляції або димоходу при наявності біля будинку перепон: 1 зона вітрового підпору; 2 перепона. У радіусі 10м від димоходу не повинна бути споруд, крон дерев, що піднімаються вище лінії, проведеної від кінця труби вгору під кутом 45° до горизонту. Витяжний вентиляційний канал, виводять на висоту димаря. Вентиляційну решітку в котельні влаштовують на висоті низу отвору у стіні не нижче 30 см від стелі.
Пристрій водопроводу і каналізації в котельні.

При використанні водяної системи опалення обов'язкове підведення в котельню водопровідної води для наповнення водяної системи опалення будинку і підведення каналізації на рівні трапа в підлозі, щоб зливати з системи опалення воду в каналізацію в моменти ремонтних робіт.
Пристрій підлоги в котельні.
Підлога котельні та по периметру на висоту стін до декількох десятків см потрібно гідроізолювати на випадок аварійного зливу води із системи опалення. Підлоги котельні влаштовують з вогнетривких матеріалів з негладкою і не слизькою поверхнею.
• Відведення диму з котла для котлів теплову потужністю до 30 кВт можна провести через зовнішню стіну котельні (бездимохідна установка котла); Для котлів більшої потужності ― обов'язково пристрій димаря для відведення диму в атмосферу.

Про ті, яка винна буті котельню для приватного будинку краще ознайомитися, почитавши нормативні документи. Всі норми обладнання котельні розкидані в різних документах, тому краще звернути до досвідчених фахівців.


Нормативні документи з правилами пристрої котельні:

  • МДНАОП 0.001.26-96 «Правила будівництва і безпечної експлуатації парових котлів з тиском пари не більше 0,07 МПа (0,7 кГс/см2), водогрійних котлів і водонагрівачів з температурою нагріву води не вище 115°С».

  • ДБН Ст. 2.5-20-2001 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Зовнішні мережі і споруди. Газопостачання».

  • СНИП 2.5.67:2013 «Опалення, вентиляція і кондиціонування».

  • СНиП II-35-76 «Котельні установки».

  • ДБН Ст. 2.5-28-2006 «Природне і штучне освітлення».